Wioska indianska

Kateri Tekakwitha - Lilia Mohawków

Kateri Tekakwitha - Lilia MohawkówIndianka z plemienia Irokezów, pierwsza indiańska święta. Nazywano ją Lilią Mohawków, a jej imię Tekakwitha znaczy: Ta, która wszystko czyni w należytym ładzie. Trudne było jej krótkie życie pośród niechrześcijańskiej ludności swojej wioski, która jej nie rozumiała.

Przedstawiana jest z lilią w ręku (symbolem czystości), z krzyżem (jako wyrazem jej miłości do Chrystusa) i żółwiem (symbolem jej klanu).

Kateri Tekakwitha - Lilia Mohawków

 

Pius XII ogłosił, że córkę wodza Mohawków można nazywać sługą Bożą. Beatyfikował ją 22 VI 1980 r. Jan Paweł II, a Benedykt XVI dnia 21 X 2012 r. w Rzymie dokonał jej kanonizacji. Jej wspomnienie liturgiczne obchodzone jest w Kościele katolickim 17 kwietnia, a w USA 14 lipca.

Do dziś wielu pielgrzymów odwiedza jej grób w kościele pw. św. Franciszka Ksawerego w Kahnawake (w pobliżu Montrealu w Kanadzie) i oddaje cześć jej relikwiom. Patronuje ekologom, działaczom ochrony środowiska, wygnańcom, ludziom, którzy utracili rodziców, ludziom mieszkającym na obczyźnie i ludziom wyśmiewanym z powodu pobożności.

 

Uroczystość poświęcenia kapliczki św. Tekakwity.

Na początku lipca gościła u nas półkolonia dla dzieci zorganizowana przez parafie Św. Michała i NSJ we Wrocławiu.
W tak doborowym towarzystwie nastąpiło poświęcenie naszej kapliczki.

Nasza kapliczka  Wiara łączy narody  Przygotowanie do święcenia kapliczki  Modlitwa

Każdy chce być święty  Prezentacja  Dziękujemy za piękną ceremonię  Półkolonia parafialna

Wioska indiańska - zwiedzanie kapliczki

     

 

Robimy krzyżyki z patyczków

     

Talizmany i amulety

Kiedy czas na to pozwala i są chęci robimy z koralików i piórek amulety i łapacze snów. Dzieci ćwiczą zdolności manualne, są w te czynności bardzo zaangażowane i przejęte efektem końcowym.

Łapacz snów (ang. dream catcher, dreamcatcher) – niegdyś amulet niektórych plemion Indian z Ameryki Północnej, obecnie także popularna nie tylko w Ameryce ozdoba o charakterze etnicznym.

Składa się z sieci wplecionej w okrąg wykonany ze sprężystego drewnianego pręta (np. wierzby). Spotykane są też łapacze w kształcie kropli wody i łapacze trójwymiarowe. Wewnątrz ramy wpleciona jest schodząca się spiralnie ku środkowi sieć ze ścięgna, włosia lub rzemienia. Amulet przyozdobiony jest zwykle piórami, paciorkami i innymi ozdobami, którym Indianie przypisywali określone właściwości magiczne. Łapacze snów zwykle wieszane były nad posłaniem lub przy wejściu do domostwa indiańskiego. Według wierzeń niektórych plemion Indian Ameryki Płn. (m.in. Kri, Odżibwejowie) sny nawiedzające śpiących w domu musiały przejść przez amulet. Gęsta sieć miała przepuszczać jedynie dobre sny, a zatrzymywać nocne mary, które ginęły wraz z pierwszymi promieniami słońca. Sen taki, miał łapać się w sieć i spływać po piórach.

     

Tatuaże, makijaże

     

     

Malowanie wodza

     

Bieg terenowy - WIELKA DROGA

Dla starszych, dzieci i młodzieży mamy w programie zajęcia w grupach plemiennych, polegające na przebyciu Indiańskiej Ścieżki Mocy. Ta ścieżka to urozmaicone zadania do wykonania, zagadki i niespodzianki czyhające na trasie. Wspólne pokonywanie trudności kształtuje odpowiedzialne postawy i pozwala każdemu wykazać się swoimi umiejętnościami i talentami.

"W Waszej wiosce zapanował głód, choroby i złe moce. Jesteście najodważniejszymi wojownikami i ich squaw [kobietami], wybranymi przez Szamana. Wasze zadanie to wielka wyprawa po uzdrawiającą wodę, zioła i jedzenie, potrzebne w wiosce dla pozostałych braci i sióstr.
Niektóre zadania musicie wykonywać wspólnie w kręgu. Inne w dowolny sposób. Czytajcie uważnie polecenia.
Ruszajcie w drogę, od Was zależy życie pozostałych."

Tak brzmią słowa obwieszczające początek wyprawy.

Czas trwania i stopień trudności dostosowany jest do wieku uczestników.

     

Labirynt

Labirynt odzwierciedla naszą drogę życiową, pełną zakrętów, niebezpieczeństw, zagrożeń ale i wielkiej tajemnicy, która czeka za rogiem. To podróż w głąb duszy, to akt odwagi.

Chodzenie po labiryncie, obok poczucia szczęścia i radości z samego ruchu, zaspokaja podstawowe właściwości życia: idziemy przed siebie a potem wracamy. Labirynt uczy: nie bój się zmian, zakrętów, niebezpieczeństw, niepewności, samotności – możesz błądzić, ale droga prowadzi dalej i zawsze gdzieś trafisz. 

Indianie Nawajo stworzyli labirynt, którego linie odzwierciedlają połączenia: matka-dziecko, Słońce-Księżyc, narodziny-śmierć.

Miejsce w życiu to skutek, konsekwencja wyborów. Uczymy się podejmowania decyzji i odpowiedzialności za nie.

Nasz labirynt, to wielka atrakcja. Mimo czyhających w nim niebezpieczeństw, przed którymi ostrzegamy, cieszy się ogromną popularnością. Jest wielką atrakcją !

     

     

Serdecznie zapraszamy do naszej wioski indiańskiej !
Do zobaczenia !

Tunel

Indianie łączyli tunelami poszczególne namioty, co ułatwiało im prowadzenie walk obronnych. Ta strategiczna budowla może mieć wielorakie zastosowanie.

Nasz tunel pozwala się dowolnie komponować w zestawieniu z indiańskimi namiotami, co daje zaskakujące efekty, wykorzystywane w naszych zabawach i ćwiczeniach.

Tunel, podobnie jak labirynt, wzbudza emocje i zmusza do wykazania się odwagą, by go przebyć. Pokonywanie drogi na kolanach lub czołgając się jest świetnym ćwiczeniem sprawnościowym, doskonalącym umiejętności psychomotoryczne dziecka. Przełamywanie barier strachu i niepewności jest kolejnym pretekstem do rozwoju emocjonalnego dziecka a co za tym idzie kształtowanie nowych postaw emocjonalnych.

     

     

Próba milczenia

     

Bizon

     

Tańczymy

     

     

Gramy

BĘBEN, GRZECHOTKI, FLET
To tradycyjne indiańskie instrumenty. Muzyka przenika bariery intelektualne, emocjonalne charakterologiczne i motoryczne. Muzyka grana na bębnach łączy ludzi, jest ponad podziałami społecznymi i kulturowymi.

Rytm płynie w krwi każdego od urodzenia, a bębny pomagają go tylko wydobyć. Pozytywnych emocji, jakich doznajemy grając wspólnie na bębnach, nie da się opisać kilkoma słowami. Zachęcamy do spróbowania.

Gra na bębnach jest niebanalnym sposobem osiągnięcia stanu relaksu. Dzięki możliwości tworzenia muzyki, możemy lepiej poznać siebie, nabieramy przy tym inspiracji i sił do działania. Grając w grupie, uczymy się empatii, słuchania innych oraz własnego, pierwotnego rytmu.

Bęben i instrumenty perkusyjne łączy się z bardzo silnym przeżyciem emocjonalnym. Możność samodzielnego wydobywania dźwięków oraz manipulacja nimi jest mistycznym przeżyciem.

     

Wioska indiańska

(Na specjalne zamówienie)

Przejażdżki konne w Indiańskiej Wiosce!
Możliwość zamówienia przejażdżek konnych za dodatkową opłatą.

Kontakt: AUGUSTA 605 999 098
Wioska Indiańska Pocahontas

Nauka jazdy konnej dla dzieci i dla młodzieży na kucykach oraz dużych koniach. Posiadamy łagodne i dobrze wyszkolone kucyki i konie, przystosowane do rekreacji. Przejażdżki na nich są prowadzone przez instruktora jazdy konnej.

Konie są zdrowe i posiadają badania weterynaryjne.

Wioska indiańska Pocahontas - i ty możesz zostać indianinem

Wioska indiańska - kontakt - dojazd

W celu rezerwacji miejsc prosimy o kontakt:

tel. 605 999 098
e-mail: indianie@printylandia.pl

Szamanka Augusta Andryszczyk, tel. 605 999 098

Imprezy plenerowe firma SZOŁBIZNES
Natalia Floryn, tel. 607 989 818